IceWM full wypas sajt
Wszystko co zawsze chcieliście wiedzieć o IceWM, ale baliście się zapytać

Skąd wziąć IceWM?

Oto cztery sposoby zdobycia IceWM. Poszeregowałem je od najłatwiejszego, przeznaczonego dla początkujących oraz ceniących wygodę użytkowników, do najbardziej skomplikowanego, dającego dodatkowo szansę czynnego udziału w rozwoju programu. Jak to mówią - "dla każdego coś miłego".

Opcja #1. Sprawdź na płytach

Wiele dystrybucji Linuksa zawiera IceWM. W takim wypadku wystarczy przejrzeć płyty CD z oprogramowaniem dołączone do Twojego distro. To najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób, ale jeżeli dystrybucja ma już parę miesięcy, a lubisz mieć świeże oprogramowanie, trzeba poszukać gdzie indziej.

Opcja #2. Poszukaj świeżych paczek

Najprawdopodobniej uda Ci się w Sieci odnaleść świeże paczki dla Twojej dystrybucji. Wystarczy użyć jednej z wyszukiwarek pakietów - rpm.pbone.net jest niezłym rozwiązaniem, jeśli używasz distro opartego na RPM. Jeżeli okaże się, że nie możesz znaleść tak nowiutkiego IceWM jak byś sobie życzył albo gotowce Ci nie odpowiadają, będziesz musiał wpaść na stronę.

Opcja #3. Zajrzyj do źródła

Na stronie projektu IceWM na SourceForge masz do wyboru różne wersje, w tym masę archiwalnych. Najlepiej ściągnąć najświeższą wersję, pamiętając jednak o tym, że jeśli zależy Ci na stabilności, to omijaj wydania z "pre" w nazwie. To tak zwane "przedwydania" - dla miłośników polowań na błędy. Ukazują się po to, by wersje finalne były odpluskwione na podstawie doświadczeń zaawansowanych uzytkowników wydań niestabilnych.

Poza archiwami ze źródłami możesz stąd ściągnąć też gotowe pakiety RPM. W pozostałych przypadkach będziesz musiał IceWM sobie samodzielnie skompilować. Jeżeli nie odstrasza Cię kompilacja, wydania niestabilne i pociąga Cię pomoc w rozwoju Twojego ulubionego Zarządcy Okien to proponuję najswieższe IceWM z możliwych.

Opcja #4. A może CVS?

Concurrent Versions System to system umożliwiający jednoczesną pracę nad jednym programem wielu autorów. Ściągając wersję z CVS ma się pewność, że jest absolutnie najnowsza, za to nie ma się pewności że będzie działać. Jednak używając takiej wersji oprogramowania możesz współuczestniczyć w jego tworzeniu, nawet nie będąc programistą. Wystarczy samo używanie i zgłaszanie autorom znalezionych przez siebie błędów.

Do ściągnięcia IceWM z CVS posłużą dwa polecenia. Pierwsze z nich:

cvs -d:pserver:anonymous@cvs.sourceforge.net:/cvsroot/icewm login

zaloguje Cię anonimowo na serwerze - zapytany o hasło po prostu naciśnij [Enter]. Drugie polecenie:

cvs -z3 -d:pserver:anonymous@cvs.sourceforge.net:/cvsroot/icewm co icewm-1.2

rozpocznie ściąganie IceWM. Przy kolejnych ściągnięciach źródła będą tylko aktualizowane, a nie ściągane od początku. Kopie na serwerze i w Twoim komputerze zostaną porównane i zostaną pobrane wyłącznie pliki dodane lub zmienione od poprzedniego ściągania. Przy aktualizacji na szczęscie nie trzeba wpisywać powyższych poleceń, a jedynie w katalogu ze źródłami wydać krótką komendę:

cvs -z3 update -dP

i będziesz miał jeszcze nowszą wersję IceWM do skompilowania (zakładając, że coś od ostatniej aktualizacji się zmieniło).

główna Wejście
pobieranie Pobieranie
instalacja Instalacja
konfiguracja Konfiguracja
skórki Skórki
galeria Galeria
pomoc Pomoc
linki Linki

email Napisz
Valid XHTML 1.0!
Firefox.pl
BB BBR CR CRR